Accessible Search Form           Advanced Search

What $10 Can Buy

Download What $10 Can Buy pdf document (220k) handout.

Healthy foods do not have to be expensive! Compare these two shopping lists. Which list has healthier food choices? Which list has the best buys?

List #1

  • 1 large bag (20 oz.) potato chips = $4.19
  • 2-liter bottle, cola = $1.49
  • 1 small bag (2.5 oz.) beef jerky = $2.19
  • 1 ensaymada (sweet bread) = $1.50
  • 1 chocolate candy bar = $0.65
  • Total Cost = $10.02 (based on prices in the metropolitan Washington, DC, area)

List #2

  • 5 bananas = $1.00 ½ pound (0.23 kg) grapes = $1.50
  • 2 red apples = $1.69
  • 1 pound (0.45 kg) bag carrots = $1.00
  • 1 orange = $0.69
  • 1 cucumber = $0.60
  • 2 6-ounce containers low-fat yogurt = $2.00
  • 1 gallon spring water = $1.00
  • Total Cost = $9.48 (based on prices in the metropolitan Washington, DC, area)

Make smart choices: Save money, and eat heart healthy!

Source: Adapted from the HHS Office on Women’s Health, U.S. Department of Health and Human Services, BodyWorks Toolkit.

Back to Session 9

Information on this page is taken from the English print version of “Healthy Heart, Healthy Family: A Community Health Worker's Manual.” U.S. Department of Health and Human Services, National Institutes of Health, National Heart Lung and Blood Institute, NIH Publication No. 08-3674, Originally Printed 1999, Revised May 2008.

Last Updated March 2012

Twitter iconTwitterimage of external icon Facebook iconFacebookimage of external icon YouTube iconYouTubeimage of external icon Google+ iconGoogle+image of external icon